Nepilova 903/3
Praha 9 - Vysočany
Po - Pá: 08:00 - 21:00
So - Ne, svátek: 09:00 - 19:00 *
* Víkendy a státní svátky jsou za příplatek 1 000 Kč

Korunky a můstky

Korunky a můstky

Korunky a můstky jsou nejběžnějším typem zubní náhrady. Specialisté na ArtStom Dental Clinic v Praze (Česká republika) vám pomohou obnovit zdraví vašich zubů a získat bělejší úsměv.

Korunky a můstky: funkce

Korunka je umělý vrchol zubu, který je určen k umístění na podpěru. Může to být osobní kořen, příspěvek, časný příspěvek nebo implantát. Zubní můstek je protetická konstrukce zahrnující několik korunek, která může být použita k obnově jednoho až čtyř nebo pěti zubů.

Mezi hlavní výhody těchto rekonstrukcí patří jejich cenová dostupnost pro lidi s různými finančními možnostmi a poměrně jednoduchá realizace. Pro výrobu zubních korunek se používá řada materiálů. Na naší klinice nabízíme pacientům zirkonové, celokeramické a metalokeramické korunky.

Zirkoniové můstky se 4-5 nebo i více po sobě jdoucími korunkami jsou velmi odolné a mají dlouhou životnost. Pokud však v takovém případě opora živých zubů již nemusí být dostatečná, může být nutný jeden nebo více implantátů.

Indikace pro zubní korunky

Potřeba zubních náhrad pomocí korunek vzniká v následujících případech:

  • obnovit estetický vzhled zubů;
  • obnovení zubu, který je z více než poloviny zkažený;
  • k odstranění mezery mezi zuby;
  • k úpravě polohy zubu, pokud se otočil nebo vyčnívá.

A pokud se na povrchu zubů vyskytují drobné defekty, které však neovlivňují celistvost tkáně, můžeme vám nabídnout fazety.

Indikace zubních můstků

Zubní můstky jsou vhodné pro následující indikace.

  • když chybí jeden nebo více po sobě jdoucích zubů spolu s kořenem;
  • pokud je třeba podepřít zdravé zuby (nebo kořeny) na obou stranách defektu.

Metody fixace zubních korunek

V praxi existuje několik způsobů fixace korunek.

  • Na dříve obroušeném přírodním zubu. Důležité je, aby byl dostatek tkáně pro bezpečnou fixaci korunky. K retenci lze použít dočasný nebo trvalý cement.
  • Lze použít jádrovou inlay, která se přizpůsobí anatomickému tvaru kořene zubu. Vložka umožňuje rovnoměrné rozložení zatížení. Vrchol vložky je zmenšenou kopií korunky. Je třeba poznamenat, že pokud je zachován kořen zubu, může korunku podepřít.
  • Na implantátu.

Způsob fixace korunky se v každém případě volí individuálně.

Zvláštnosti použití korunek a můstků

Před protetickým ošetřením se provede předběžná příprava ústní dutiny, včetně odstranění zubního kazu, extrakce nervu (je-li to nutné), vyčištění a zaplnění zubních kanálků. Zhotoví se implantáty a nasadí se dočasná korunka nebo kompozitní korunka nebo v případě více chybějících zubů snímatelná zubní náhrada.

Barva budoucích náhradních zubů je konzultována s pacientem. Dočasné náhrady se později odstraní a zhotoví se trvalé náhrady. Korunky a můstky jsou pevně spojeny speciálním zubním cementem. Přebytečný cement se odstraní a výplň se vyleští do konečného tvaru.

V případě použití kovokeramických korunek se zhotoví provizorní náhrada a poté (pokud je to pacientovi příjemné) se nasadí trvalá náhrada.